Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Nyugdíjas Szervezetek Szövetsége
4400 Nyíregyháza Városmajor u. 2. Tel/Fax: 42/414-146               Levél nekünk
A megyei szövetség az egyesületek képviselőit, a nyugdijasokat, a Városmajor u. 2-ben, a Civilházban fogadja. Nyári ügyelet: szerda 9-12-ig. Megközelíthető a 12-es autóbusszal. A megyei elnök elérhető telefonon, a 30/968-6782 számon.
    Főoldal
    Dokumentumok
    Iránytű
    Hírek
    Tevékenységek
    Szolgáltatások
    Események
    Rendezvények
    Fotóalbum
    Környezetünk
    Kapcsolatok
    Vendégkönyv
    Történetünk
    Alkotásaink
    Egyesületi tagok
    Archívum

 
Friss hírek
    - Alapszabályunk
    - Új dokumentumok
    - Tagnévsor
    - TÁMOP

Támogatás:SZJA 1% Köszönetnyílvánítás 1%
Támogatónk:
Horváth Józsefné: CSUCSU

Horváth Józsefné: CSUCSU

Az öregasszony egyedül élt, amióta a férjét eltemette, sokat szomorkodott. Magányában sokszor felvidították kedves állatai, Kicsi a mudikutya és a népes cicacsalád: Marcellina, Cirmi, Kormi és Luci. A süketnéma Juliska néni gyermekkorában Debrecenben tanult írni, olvasni, így az állatok szeretete mellett az olvasás szórakoztatta.

A kiscica június első napján látta meg a napvilágot. Ez a nap azért nevezetes, mert akkor költöztünk Juliska néni szomszédságába. Először nem tudtam elképzelni, hogy fogom megértetni magam egy süketnéma asszonnyal. Amikor megtudtam, hogy szépen ír, gyorsan olvas, a kiejtéséből sokat megértettem. A rokonszenv kölcsönös volt.

Ezen a júniusi napon örömmel újságolta, hogy Lucinak kiscicája született. Féltve elzárta a cicmamát a kiscicával a tyúkól mellett, egy kis fészerbe. Amikor először megláttam, már kinyílt a szeme, rácsodálkoztam a fekete szőrü, zöld szemü kiscicára. Már akkor feltünt mozgékonysága. Szépen fejlődött, erősödött Csucsu; mert ezt a nevet én adtam neki, úgy mint a társainak.

A nagyobb cicák hüségesen tanítgatták. Különösen Kormi foglalkozott vele sokat. Megtanította arra, hogyan kell megmászni a három öreg füzfát. Naponta új cicatudománnyal szórakoztatott bennünket. Juliska néni büszkeséggel nézte kedvenc kiscicája mutatványait.

Sokszor elgondolkodtam azon, hogy az öregasszony szinte elfeledkezett gyászáról, napi gondjairól, ahogy gondoskodott állatairól. „– Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél.” (Exupery: A kis herceg) Az ő szíve is ezt dobogta.

Elmúlt a nyár, a hosszú ősz. Csucsu szépen fejlődött. Mire beköszöntött a tél, nagyon sokat megtanult a cicaiskolában. Már nem félt Frakkcitól sem, a mi kutyánktól. Látta, hogy Kormi közeli barátságba került új szomszédjával. ő is próbálta utánozni, de neki még nem nagyon sikerült. Először le kellett győzni a félelmét ezzel az ismeretlen fekete-barna színü, sallangos, barátságos kutyussal szemben. Félve közeledett az új szomszéd felé, érezte, ez nem az a gazdi, aki olyan „érdekes” hangon szólítja, hívja.

A kegyetlen, hideg tél megvisel embert, állatot. Egy havas, hideg reggel feltünt, hogy kedves szomszédom, Juliska néni nem mozog az udvaron, nem jön füst sem a kéményéből. Mivel egy udvaron laktunk, egy fedél alatt, mindig figyelemmel kísértem lépéseit. Gyorsan magamra kaptam a kabátomat, és átszaladtam hozzá. Rosszat sejtve várakoztam, amikor a fényjelzőt megnyomtam. Lassú csoszogással közeledett Juliska néni az ajtóhoz. Láttam, hogy baj van, hogy segíteni kell. Nagyon fájlalta derekát, lábát. Azonnal orvost hívtam, és értesítettem a fiát. Nem maradhatott itthon, ápolásra, gondoskodásra volt szüksége. Ezért elvitte a fia, aki hüségesen vállalta még az állatok gondozását is, amibe és is besegítettem egy kicsit.

Így kerültem közeli kapcsolatba Csucsuval. Az állatok rövid idő alatt észrevették, hogy valami nincs rendben. – Olyan üres az udvar, a kert. Hová lett a gazdi? – Korán reggel úgy ültek az ajtónk előtt, mint a verebek a fán. Csucsu is leküzdötte minden tartózkodását, félelmét, és igyekezett besurranni az ajtónkon, mintha védelmet keresne. A legkisebb jogán ő is nagy dédelgetést kapott, mint társai, de őket sem hanyagoltam el. Csucsu féltérképezte a lakást, és egyből kiszemelte az én konyhai székemet. A kerek párnán kényelmesen elhelyezkedett, várta a simogatást, ahogy ezt gazdasszonyától megszokta.

Összebarátkoztunk… Ezt Cicó, a cicánk először nem jó szemmel nézte, bagolypillantással tekingetett felé. Féltékenyen védte az ő területét, mintha ezt mondaná cicanyelven: „Ide nem ül, ide nem fér!” – mint amikor a kis Bica-bóca megjelent az iskolában, és a gyerekek nem akarták befogadni. Csucsu mindennap kedvesebb vendég lett nálunk. Vidáman hancúrozott a széken, a kerek párnán. Tudta, hol van az ennivaló. Este, tévézés közben hosszan elnyújtózkodott az ölemben, a jó meleg párnán a szobában.

Teltek-múltak a napok, Juliska néni szépen gyógyult, már alig várta, hogy hazajöhessen az ő kis fészkébe. Ünnep volt a nap, amikor hazajött. A cicák felsorakoztak a tornácon a gazdi tiszteletére, mintha díszőrséget állnának, úgy várták a bebocsátást.

Csucsu hütlen lett hozzám, már nem „szobrozott” reggelenként az ajtónk előtt. Mintha sosem láttuk volna egymást. A kis „Júdás” újra boldog volt az öregasszony konyhájában, a duruzsoló kályha mellett, a fahasá-bokon.

Nem haragszom, Csucsu! Vidítsd fel gazdádat bohókás viselkedéseddel! Fényesítsd meg az öregasszony magányos napjait!


Nyugdíjasélet
A szépkorúak kedvelt folyóirata, mely havonta jelenik meg. Tele hírekkel érdekességekkel.

Főszerkesztő: Erdélyi Tamás
Előfizethető a Szövetség irodájában (1400 Ft éves előfizetői díj) - (A lap indulása: 1995. december)


Generációnk
A nyugdíjasok országos érdekvédelmi folyóirata


Linkajánló
. . .